סדנה להורים למתבגרים בנושא מיניות

מה ההבדל בין מיניות, זוגיות, אהבה ותשוקה, ולמה זה כל כך מבלבל את המתבגרים? למה אנחנו עדים בתקופה אחרונה למיניות בקרב מתבגרים שאינה מותאמת לגיל ולסיטואציה?

גיל הנעורים היא תקופה של גילויים, הרפתקאות ובניית זהות אישית. בתקופה זו, מתבגרים מתחילים לחוות את עצמם כיצורים מיניים, נמשכים זה לזה ומבקשים ליצור קשרים אינטימיים. לעיתים, אין להם את הכלים לעשות את הבחירות הנכונות המתאימות להם. לעיתים אין להם עם מי להתייעץ ובמקרים רבים הם לא מכירים את עצמם ואת גופם בצורה שמאפשרת להם לקבל החלטות מושכלות.

ניכר שרבים מהילדים מתמודדים עם דפוסים נורמטיביים ובלתי נורמטיביים של מיניות. השפעות המדיה והמסרים החברתיים סביב אינטימיות ומיניות מבלבלים ואינם אחידים. לכן ישנו צורך הולך וגדל למעורבות הורית תוך כדי תיווך לגבי מהם יחסים מכבדים במפגש בינו לבינה.

קיימת מבוכה גדולה סביב השיח על מיניות ונראה שהורים רבים נמנעים משיח בנושא או מקיימים שיחה חד פעמית. מיניות היינו נושא שצריך בו מעורבות גדולה וליווי הורי. השיח המיני דורש אינטימיות ונכונות לשיחה מצד שני הצדדים.  

במחקר שנעשה בישראל 2012 בקרב מתבגרים נמצא:

 • אצל רוב בני הנוער שמקיימים יחסי מין ההורים לא מודעים לכך שהם מקיימים יחסי מין ולכן לא מדברים איתם על הנושא.
 • ע"פ בני נוער, פורנוגרפיה היא מקור ידע מהימן שמייצג את המציאות. 90% מהבנים בגילאי 15 עד 18 צופים בפורנו באופן קבוע. גיל ראשון לחשיפה לפורנו הוא לפני גיל 11.
 • נמצאה כהות רגשית למצוקה של בנות במין. חשיפה לפורנוגרפיה מביאה לקיום יחסי מין בגיל מוקדם יותר, ללא אמצעי הגנה ולתפיסה שהאלימות כלפי נשים לגיטימית.

כמה נעים לדבר עם הילדים שלי בפתיחות ואינטימיות

מטרות הסדנה:

 1. מתן כלים לשיח מאפשר בנושא מיניות עם בני נוער.
 2. העלאת המודעות לתרבות הנוער בנושא מיניות.
 3. נתינת אפשרות לשיח פתוח ומקצועי על שאלות המטרידות את הנוער בנושאים: פורנוגרפיה, אמצעי מניעה, מחזור, התפתחות מינית, יחסים שבינו לבינה, אוננות, סיפוק מיני, מחלות מין ועוד.
 4. חיזוק והעצמת מקומו של ההורה כדמות משמעותית בנושא של מיניות בריאה.
 1. הורה כמתווך בין עיוות בתפיסת המיניות שנוצר כתוצאה מצפייה בפורנוגרפיה לבין המציאות.
 2. הבדלים בין חיזור והטרדה.
 3. מהי מיניות טובה – מיניות שבה הערך העצמי של שני הצדדים עולה לפני-בזמן- אחרי המפגש המשותף.
 4. בנים ובנות הם שווים וגם שונים.
 5. בכל גיל יש צרכים מיניים שהם נורמליים ולגיטימיים בהתאם לשלב ההתפתחותי.
 6. מגע עם האחר/ת מחייב הסכמה.
 7. מיניות היא נפלאה כשיש רצון, בשלות והדדיות.

אודות המנחים:

טל קרן כץ

נשואה ואמא לארבעה ילדים, תושבת רעננה. מטפלת אישית, זוגית ומשפחתית. בעלת תואר BSc בתעשיה וניהול. מנחה סדנאות בנושאי מגע, מיניות, התפתחות מינית, הדרכת הורים ועוד. מתמחה בעבודה עם נפגעי תקיפה מינית.

מעוז יעקב

מתמחה בטיפול מיני/סקסולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן. בעל תואר M.A בעבודה סוציאלית, מרצה בסמינר הקיבוצים ובמכללת ברושים. מטפל ומנחה קבוצות לקידום מיניות מעצימה ושלום בין המינים.

מעניין אותך? צרי קשר!